top of page

Jak je tomu s dědičností onemocnění zubů?

Aktualizováno: 15. 2. 2023


Spousta lidí je přesvědčena o tom, že bitva o zdravé zuby je prohrána v okamžiku, kdy se narodili. Většinou si myslí, že o zuby musí nutně přijít, když je měl špatné někdo v rodině. Mnoho problémů začíná zánětem dásně, což je imunitní reakce na bakterie v neodstraněném zubním povlaku. Dáseň následně začne krvácet, otékat a odchlipovat se od povrchu zubu. Zubní plak se pak dostane pod dáseň, kde tvrdne a mění se na poddásňový zubní kámen, který rozrušuje závěsný aparát zubu (parodont). Postupně kost ztrácí svou spojovací funkci, začne se rozpouštět a ustupovat. Jakmile kořen zubu nemá v čem držet, začne se zub viklat a postupně může vypadnout, nebo je nutné jeho vytržení zubním lékařem. Tvorbě plaku nelze za normálních podmínek zabránit, lze jej však pravidelnou hygienou udržovat v mladé, co nejméně škodlivé formě.

Přestože zubní kaz, zánět dásní ani chronická parodontitida nejsou primárně dědičná onemocnění, jsou dědičné faktory velmi oblíbenou výmluvou všech našich klientů. Jedná se o snahu přenést zodpovědnost za svoje zubní zdraví na někoho nebo na něco jiného. Vznik bakteriálního zubního povlaku není dědičný. Geneticky podmíněná může být pouze schopnost našeho organismu bránit se nepříznivým vlivům a také složení tvrdých zubních tkání (množství a kvalita skloviny). Proto je někdo vůči negativním vlivům mikrobiálního povlaku odolnější a jiný ne. To, jak dobře si zuby dokážeme vyčistit, zbavit je zubního plaku, ovlivňujeme výhradně sami.


Onemocnění zubů není dědičné
Onemocnění zubů není dědičné

Agresivní, rychle probíhající formy parodontitidy jsou ojedinělé (1-5 % populace) a postihují spíše mladší věkové skupiny, výjimečně už i děti, kde jsou velice často vázány na závažná celková onemocnění. Výrazným rysem postižení je extrémně rychlá ztráta kosti kolem některých zubů, a to nejčastěji prvních stálých stoliček a středních řezáků. Zubního plaku u agresivní parodontitidy se tvoří na zubech velmi málo, zato v něm nacházíme vyšší procentuální zastoupení mikroorganismů velmi škodlivého tzv. červeného komplexu, především bakterii Actinobacillus actinomycetemcomitans. K léčbě se kromě výborné dentální hygieny využívá i antibiotik k redukci agresivních parodontálních patogenů.

Bez čeho se zdravé zuby a dásně neobejdou je mezizubní kartáček (někdy zubní nit). Zcela klíčová je vhodná velikost mezizubního kartáčku. Každodenní čištění mezizubních prostor se samozřejmě týká i dětí, a to pod dohledem rodičů. Infekční zubní kaz, ale i parodontitida vznikají nejčastěji právě v nečištěném mezizubní prostoru. Příčinou těchto onemocnění jsou bakterie přítomné ve škodlivém zubním plaku, který se neustále vytváří na povrchu zubů a v dásňovém žlábku. Zubní kámen se vytvoří z neodstraněného zubního plaku, do kterého se ukládají minerální látky ze slin a zbytků potravin. Tvoří se především na okrajích dásní a následně i pod dásní. Zubní kámen už sami doma běžným čištěním za pomoci pasty a zubního kartáčku neodstraníme, zde přichází na řadu profesionální dentální hygiena v zubní ordinaci.

Mnoho lidí má problémy s chrupem, přestože si zuby pravidelně čistí. Jak dlouho si čistit zuby, aby byly zdravé?

Nejde o to jak dlouho nebo kolikrát denně. Mnohem důležitější je každodenní důkladné vyčištění chrupu včetně mezizubních prostor, kam běžný kartáček nedosáhne. Což trvá mnohem déle, než proklamované 2 minuty. Správná péče o chrup může rodinám ušetřit spoustu bolesti i financí. Investovat čas i peníze do pravidelného čištění a pomůcek pro ústní hygienu se tak vždy vyplatí. Bohužel stále mnoho Čechů tuto prevenci podceňuje. Některé odhady uvádí, že parodontitidou, úbytkem kosti kolem zubů, trpí každý třetí Čech. Toto onemocnění je pomalé, vleklé a obvykle nezpůsobuje bolest ani intenzivní obtíže.


Nejčastějším varovným signálem je zarudnutí, otok a krvácení dásní, zápach z úst, přecitlivělé zuby na studené podněty v důsledku odhalených kořenů a v posledním stádiu i pohyb zubů. Je známým faktem, že chronický zánět dásní a parodontitida ze špatné ústní hygieny zhoršuje například diabetes mellitus, onemocnění srdce a cév, podílí se na vzniku infarktu, mrtvice nebo způsobuje předčasné porody. Delší dobu se množí důkazy o vlivu na vznik Alzheimerovy choroby. Kouření je prokázaným rizikovým faktorem, který negativně ovlivňuje úspěšnost terapii parodontitidy a dlouhodobou stabilitu zubních implantátů.

Přijde vám zbytečné platit za profesionální čištění zubů?

Cenové rozpětí dentální hygieny je široké jako cenová nabídka jídel v restauracích. Ceny se odvíjejí od přímých nákladů na použitý materiál a minutové sazby, která je stanovena na základě cenové kalkulace zpracované podle zákonem daných předpisů. Roli hraje také lokalita, přístrojové vybavení ordinace, další vzdělávání hygienistky atd. Dentální hygiena nespadá do výkonů hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Některé pojišťovny však na dentální hygienu přispívají alespoň minimálně v rámci svých bonusových programů. Profesionální dentální hygienu si zaslouží opravdu každý, a to i děti. Rozdíl je v tom, že někdo potřebuje jen instruktáž s vhodnými pomůckami, jiný důkladné očištění zubů od plaku, zubního kamene či pigmentů. Proto tuto péči někteří lidé potřebují častěji. Pokud budeme celý život o své zuby pečovat správně, není důvod, proč bychom o ně měli nutně v pokročilém věku přijít.

Autor: Aneta Stryjová, DiS. ve spolupráci s vedením ADH


22 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page