top of page

Co byste měli vědět o zubních náhradách

Aktualizováno: 15. 2. 2023

Snímatelné zubní náhrady představují náhrady chybějících zubů v případě, že je nelze nahradit „napevno“ fixním můstkem nebo zubními implantáty. Bývají zpravidla levnějším řešením, proto se k nim přistupuje i z finančních důvodů. Snímatelné zubní náhrady dělíme na částečné a celkové tzv. totální protézy. Skládají se z prefabrikovaných pryskyřičných zubů, růžového individuálně zhotoveného těla, kovových vyztužovacích a spojovacích prvků a retenčních spon, které přidržují náhradu na zbylých zubech v ústech.

Mějte na paměti, že ani ta nejdokonalejší vyndavací zubní náhrada nemůže plnohodnotně zastoupit vlastní zuby.

Člověk, kterému je zhotovována první celková snímatelná náhrada, samozřejmě neví, co od ní má očekávat. Je většinou velmi nepříjemně překvapen, že při nošení náhrady musí změnit celoživotně zažité návyky v přijímání potravy, mimice obličeje, a dokonce i mluvení. Náhrada v ústech drží jen díky určitému "podtlaku" mezi slizniční plochou tzv. těla náhrady a sliznicemi dásní a patra. Nikdy tedy nemůže držet tak pevně jako vlastní zuby. Častou iluzí je, že se snímatelnou náhradou bude možné hryzat mrkev či ukusovat tvrdé jablko a je velkým překvapením, že problémem může být i obyčejný neškodně vyhlížející rohlík, jehož houževnatá hmota však vyžaduje ke zpracování značný tlak.


Snímatelné zubní náhrady
Snímatelné zubní náhrady

Co nám může usnadnit zvykání si na snímatelnou zubní náhradu?

Důležité je náhradu opravdu začít nosit, zkoušet s ní mluvit nahlas, třeba před zrcadlem číst noviny. Rozmělňování potravy je bezesporu nejobtížnější částí nácviku. Naučit se s protézou jíst tak, aby si mohl uživatel v klidu a bez obav vychutnat své oblíbené jídlo i ve společnosti, vyžaduje důkladný trénink a trpělivost. Učte se s ní žvýkat, nejlépe pomalu rovnoměrně, malé kousky a neukusovat tvrdé potraviny. Pocit zvýšeného slinění se upraví, jakmile si na novou náhradu zvyknete. Prvotní pocit na zvracení pomůže obelstít cucání tvrdých mentolových bonbonů. Pozor na horké pokrmy a tekutiny, které přes umělé pryskyřičné patro necítíte a můžete se popálit. Vnímání chuti bývá také omezeno. Pokud náhradu nenosíte nebo jen svátečně, mění se tvar protézního lože alveolární sliznice úst a náhrada už nebude sedět. Na začátku, když je náhrada nová, musíme si na ni zvyknout a může nás někde tlačit. Důležité je náhradu co nejvíce nosit, alespoň 3 hodiny v kuse, aby bylo otlačené místo dobře vidět a lékař ho mohl v zubní ordinaci upravit. S otlaky a drobným podrážděním nám mohou pomoci speciální gely a ústní vody s chlorhexidinem, které jsou na krátkodobé používání. Střídat je můžeme s bylinnými produkty ze šalvěje, řepíku či heřmánku.

Pokud se náhrada při jídle uvolní, pomůže zavřít ústa a naprázdno polknout. To vytvoří podtlak a náhrada se zpět přisaje ke sliznici. Pomoci mohou fixační prostředky, díky kterým se zubní náhrada z úst neuvolní při mluvení a získáte tak větší jistotu. Jsou k dostání ve třech formách – jako krém, jako prášek a v podobě tenkých přilnavých podložek. Každá z těchto forem má své výhody a nevýhody a je nutné vyzkoušet, která varianta je pro vás nejvhodnější. Fixační krémy zabrání vniknutí jídla pod náhradu. Aplikují se na očištěnou suchou protézu, v malém množství, bodovitě. Materiál se nesmí vrstvit ani ho dávat zbytečně moc, protože by přetékal a neplnil svoji funkci. Fixační krém rozhodně není určen k upevňování/korekci opotřebovaných a špatně padnoucích či nedoléhajících zubních náhrad.

Náhrady se zhotovují přesně na míru na danou situaci v ústech. Pokud se situace změní, například zhubnete, přijdete o nějaký zub, musí zubní lékař náhradu upravit, aby odpovídala. Řada nositelů zubních náhrad zanedbává péči, a proto jim hrozí mnoho zdravotních komplikací jako jsou zánět protézního lože, plísňová onemocnění (candida); vznik zubního kazu u zbývajících zubů; parodontitida a následná ztráta zbývajících zubů; tvorba zubního kamene; nepříjemný zápach z úst a také nevzhledné zabarvení náhrady (tzv. pigmentace). I když se jedná o umělé zuby, měli byste chodit na preventivní prohlídku k zubnímu lékaři alespoň jednou ročně.

Tak, jako se s věkem mění tvar obličeje, mění se i tvar ústní dutiny. Proto bude nutné zubní protézu po nějaké době (nejčastěji po několika letech) upravit tzv. rebazovat neboli podložit. Nesedící protéza může způsobovat otlaky a bolestivé vředy na sliznici úst.

Jak se starat o zubní náhradu?

Věnujte pozornost správnému čištění. Určitě nestačí naložit „druhé zuby“ do skleničky s vodou a ráno je zase nasadit do úst. Stejně jako na vlastních zubech, tak i na protéze se usazuje každý den zubní povlak. Náhradu čistíme vždy mimo ústa nad vodou napuštěným umyvadlem, aby nedošlo k jejímu poškození, kdyby nám vyklouzla z ruky. Pokud hůře vidíte, nezapomeňte si nasadit brýle. Náhradu pevně a jistě uchopíme, čistíme ji vždy z obou stran. Zaměříme se i na vnitřní stranu, která nasedá k sliznici a samozřejmě nevynecháme ani kovové prvky. K čištění využíváme speciální kartáček na protézy a tekuté mýdlo. Vyvarujte se používání klasické zubní pasty a čistících prostředků pro domácnost, které jsou příliš hrubé a agresivní a mohly by náhradu poškodit. S čištěním drobných detailů, například kovových spon, nám pomůže solo/single neboli jednosvazkový kartáček. Nakonec náhradu důkladně opláchněte pod tekoucí vodou. Zbytky fixačního krému je třeba důkladně odstranit nejen z protézy, ale i z dásní, kde může zůstávat. To uděláme měkkým zubním kartáčkem bez pasty, což navíc zlepšuje prokrvení ústní sliznice. Během noci bychom měli nechat sliznice v ústech odpočinout. Vyčištěnou protézu uložíme do speciálního boxu do čisté vody, protože by neměla vyschnout. Pokud chceme náhradu vydezinfikovat, použijeme k tomu speciální čisticí tablety, které jsou prevencí kvasinek a plísní. Náhradu vždy nejprve mechanicky očistíme kartáčkem. Po uplynutí výrobcem doporučené doby působení, nejčastěji 15 minut, protézu vyndáme a důkladně ji opláchneme pod tekoucí vodou od zbytků čistícího roztoku. Pak můžeme náhradu vložit zpět do úst. Náhradu si také můžeme nechat vyčistit profesionálně na dentální hygieně nebo u zubního lékaře v ultrazvukové čističce.

Co když se stane nehoda?

Pokud vám snímatelná náhrada spadne na zem, praskne, ohne se spona, vypadne zub nebo se jinak poškodí, nezkoušejte to opravit doma sami (rozhodně nepoužívejte sekundové lepidlo) a neprodleně vyhledejte pomoc zubního lékaře. Ten odešle náhradu na opravu do zubní laboratoře, kde ji zubní technik spolehlivě opraví.

Jaké jsou moderní trendy ve snímatelných náhradách?

Hybridní (nebo-li podmíněně snímatelné) náhrady představují přechodnou variantu mezi částečnou a celkovou snímatelnou náhradou. Ošetřují se jimi stavy, kdy jsou v ústech zuby horší biologické kvality, na které již nelze zhotovit fixní můstek, ale je škoda zuby vytrhnout. Svým vzhledem budí dojem celkové snímatelné protézy. V ústech jsou však kotveny na zbývající zuby, které se pod náhradou ukrývají, a to pomocí některého, níže popsaného, typu upevňovacích systémů.

Tyto zbývající zuby je samozřejmě nutné stále čistit klasickým způsobem, tedy zubní pastou s fluoridy a měkkým zubním kartáčkem. Nezapomínejte i na mezizubní kartáčky, případně zubní nit jednou denně. Pro detailní čištění samostatně stojících zubů nám opět může být velmi nápomocný single/solo/jednosvazkový kartáček.

Částečné snímací náhrady se zásuvnými spoji drží na zbylých zubech ošetřených korunkami pomocí speciálních kuliček, patentek nebo třmenů (tzv. systém patrice – matrice), do kterých se snímací protéza zasune (nebo nacvakne). Na rozdíl od klasických snímatelných náhrad mnohem lépe drží a mají lepší estetiku. Životnost plastových zásuvných spojů je však do určité míry omezená a musí se po čase vždy vyměnit.

Částečné snímací náhrady kotvené teleskopickými korunkami nemají na zbylých zubech vidět žádné kovové spony, protože k upevnění náhrady složí kovové dvouplášťové teleskopické korunky. Jejich vnitřní část je pevně nacementována (přilepena) na zubu a vnější část je součástí protézy.

Zvláštní postavení mají snímatelné zubní náhrady ve spojení se zubními implantáty. Snímatelné náhrady z pružných termoplastických materiálů (např. VivaFlex, Deflex, Flexite) nemají žádné kovové spony. Celá náhrada včetně spon je vyrobena z pružné pryskyřice a lépe tak splývá s růžovou dásňovou tkání a zbývajícími zuby. Pružné spony mohou být umístěny až u krčků nosných zubů, proto jsou spony v ústech méně viditelné a také neošoupávají sklovinu zubů. Oproti klasickým protézám jsou také mnohem lehčí, protože mohou být tenčí, tím jsou komfortnější a nevadí tedy tolik pacientům v ústech.

Autor: Aneta Stryjová, DiS. ve spolupráci s vedením ADH


603 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page