top of page

10 mýtů o bělení zubů

Aktualizováno: 15. 2. 2023


Vybrali jsme pro vás ty „nejzaručenější“ domácí metody bělení zubů, které kolují po internetu. Ty mohou pomoci změnit barvu vašich zubů, ale také nenávratně poškodit zubní sklovinu. Prvním příznakem poškození zubní skloviny jsou zuby citlivé na různé podněty. Zuby jsou následně méně odolné a tím pádem i náchylnější k jiným poškozením, včetně napadení zubním kazem. Narušení a postupné ubývání zubní skloviny trápí stále více lidí a týká se všech věkových kategorií.


1. Citron nebo ocet Citrón smíchaný se sodou vám jistě zuby vybělí, jedná se totiž o kyselinu, ale to je bohužel jen polovina pravdy. Tato metoda je pro zubní sklovinu velmi nebezpečná. Kyselý citron (stejně tak jako třeba ocet) naleptává a doslova rozpouští povrch zubu. Krystalky jedlé sody působí jako abrazivum a již chemicky narušený povrch zubu škrábou a odírají pryč. Obecně působení kyselin na zuby způsobuje odvápnění zubů, které se stávají pórovitými, křehkými a snadně napadnutelnými, nejčastěji bakteriemi zubního plaku, které způsobují zubní kaz.

2. Jedlá soda (prášek do pečiva) Další často prezentovaný způsob bělení je použití kypřícího prášku na pečení. Podobně jako u jedlé sody se doporučuje – smíchejte prášek na pečení, trochu medu a směsí si vyčistěte zuby. Nebo smíchejte si půl čajové lžičky jedlé sody, půl lžičky octa a špetku soli. Potřete si vzniklou pastou zuby a po chvíli smyjte. Z dlouhodobého hlediska je ovšem toto domácí, laické bělení zubů pomocí citrónu a jedlé sody zaručenou metodou, jak o zuby přijít.

3. Banánová slupka nebo jahody „Omyjte několik jahod a rozmačkejte je na kaši a pomocí čistého zubního kartáčku ji v silné vrstvě naneste na zuby. Nechte působit a poté opláchněte.“ I takto může znít „bělící recept“. Dojedli jste banán? Slupku nevyhazujte, masírujte vnitřkem banánové slupky asi pět minut své zuby. Ovoce obsahuje rostlinné enzymy, které mohou pomáhat s odbouráváním a zpětným usazováním vnějších pigmentací zubů z potravy a nápojů.

4. Peroxid z domácí lékárničky V domácnosti ho nejčastěji používáme na vyčištění ran, ale můžete ho smíchat v poměru 1:1 s vodou a vyplachovat s ním ústa po dobu 1 minuty, pak ho vyplivněte. Peroxid, používaný jako ústní voda, má nízkou koncentraci a krátký čas kontaktu se zuby na to, aby je mohl vybělit. Antibakteriální efekt můžeme považovat za výhodu této procedury.

5. Bělící zubní pasty Ani bělícím pastám příliš nevěřte. Můžeme je rozdělit do několika skupin na enzymatické, s 0,1% peroxidem vodíku, s abrazivními částečkami nebo „černé“ pasty s aktivním uhlím. Pasty obsahují látky jako perlit, vápenec nebo silice, které usazeniny ze zubu jemně obrušují, ale nedokážou odbarvit pigmenty, které jsou v zubu samotném usazené. Bělící zubní pasty jsou příhodným prostředkem pro snížení tvorby povrchových skvrn u kuřáků. Za nejšetrnější k tvrdým zubním tkáním můžeme považovat bělící zubní pasty na bázi přírodních enzymů jako je papain, bromelain a actinidin.

6. Bělící pásky Na bázi peroxidu vodíku jako účinnou bělící látkou fungují bělící pásky. Jedná se o volně prodejný kosmetický přípravek a tedy nesmí překročit 0,1% koncentraci peroxidu. Přiloží se na zuby, její okraj se srovná s okrajem dásně a jemně se přitlačí. Dle návodu se nechá působit 30-60 min, následně se proužek odlepí a vyhodí, ústa vypláchnete. Pásky jsou vyráběny v univerzální velikosti, ovšem velikost zubů je individuální. Proto jejich hlavní nevýhodou je netěsná aplikace podél dásně, kdy může dojít k jejímu poleptání bělícím gelem.

7. Bělící pera Obsahují malé množství peroxidu v gelové formě, který se natírá na přední plošky zubů. Výhodou oproti páskám je přesná aplikace, díky které se vyhnete podráždění dásní. Opět koncentrace účinné bělící látky u volně prodejných produktů nesmí přesáhnout 0,1% peroxidu vodíku, což je velmi nízká až neúčinná koncentrace. Nevýhodou je nechtěná konzumace bělící látky, která může způsobit zažívací obtíže.

8. Bělící pudry Při kontaktu s vodou se mění v pěnu a používají se společně s kartáčkem k čistění namísto zubní pasty. Při používání bělícího pudru nikdy na zuby příliš netlačte a používejte měkký zubní kartáček, protože opět fungují na principu abraze, obrušování povrchové vrstvy skloviny. Při dlouhodobém využívání této metody dochází k postupné nenávratné ztrátě zubních tkání mechanickým obrušováním a začíná se objevovat již zmíněná citlivost zubů.

9. Kokosový olej Převalování oleje v ústech oil pulling či tzv. mlgání má údajně zuby detoxikovat a vybělit. Tato indická ájurvédská metoda se používá jako součást denní očistné rutiny, nebo jako extra léčebná metoda, kde se řeší ztráta chuti, bolest v krku, zánětlivé onemocnění v oblasti krku, zánět mandlí, bolesti zubů, zápach z úst atd. Postup je následující – do úst si po vyčištění zubů dáte lžíci kokosového oleje (sezamového, slunečnicového, arašídového, panenského olivového atd.) a v uzavřených ústech převalujete spolu s tvořícími se slinami po dobu patnácti až třiceti minut. Poté se směs vyplivne, je prý plná toxinů a bakterií, které se na olej nabalí. Tato alternativní metoda rozhodně nenahrazuje samotné čištění zubů klasickým zubním kartáčkem a mezizubním kartáčem.

10. Žvýkejte Po jídle si dopřejte žvýkačku bez cukru. Žvýkáním stimulujete produkci sliny, které se okamžitě pustí do zbytků jídla, a navíc také neutralizují kyseliny, které po jídle v ústech vznikají. Prospěje i vašemu dechu. Nežvýkejte však déle než 5 minut, ať nedochází k přetěžování čelistního kloubu.

Existuje řada dalších rad a postupů, jak dosáhnout zářivě bílých zubů za pár korun. Avšak sami se můžete přesvědčit o faktu, že ne vždy je dobré ušetřit, obzvláště v případě, kdy se jedná o zdraví.

Autor: Aneta Stryjová, DiS. ve spolupráci s vedením ADH

24 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page