Historie, vznik a vývoj ADH ČR

Autorka textu: Mgr. Hana Kučová, DiS

V roce 1996 byl v ČR otevřen zcela nový studijní obor: diplomovaná dentální hygienistka DDH 53-58-7. Za 3 roky (v roce 1999) absolvovalo v Čechách nemnoho prvních dentálních hygienistek.

Současně tak vznikla jejich potřeba společně tuto v Čechách novou profesi prosadit (jak u odborné, tak laické veřejnosti) a podílet se na vytvoření jejího legislativního i odborného rámce včetně začlenění do dentálního týmu i celého systému prevence.

23. května 2000 byla proto založena ADH ČR – Asociace dentálních hygienistek České republiky. Hlavní iniciátorkou a tehdy ještě předsedkyní byla ustanovena paní Alice B. Laurent. Čechoameričanka, která měla za sebou na tehdejší české poměry ojedinělou 15ti letou praktickou zkušenost v oboru DH v USA a která shodou okolností po revoluci do Čech přesídlila. Mezi dalšími zakládajícími členy pak byly jedny z prvních absolventek oboru: Helena Semelková, Kateřina Dlouhá (dnes Hajdánková) a Marta Vylíčilová (dnes Krejčí).

Během čtyřletého (2000 – 2004) fungování nově vzniklé asociace se toho nestihlo zrovna málo. Prošla opravdu rychlým vývojem a to v mnoha směrech. V této době se také ADH ČR stala členem EDHF (European Dental Hygienists Federation).

V roce 2004 však došla Alice B. Laurent k závěru, že stanovení celého nového systému prevence je v Čechách běh na dlouhou trať a rozhodla se proto vrátit zpět do USA. Jako nová prezidentka ADH ČR byla v tomtéž roce navržena a následně zvolena Lucie Volšíková (dnes Ovčinikov).

Následovalo šestileté období (2004 - 2010), kdy v týmu prezidia pracovala také Kristýna Novotná, Petra Krejčířová, Zdena Švábová, Veronika Schnapková. V roce 2007 došlo ke sloučení ADH ČR se sekcí dentálních hygienistek při Parodontologické společnosti a tak ve vedení ADH ČR pak přibyla také Jitka Kropáčková, Květa Prouzová a Petra Křížová.

Ta byla zvolena v roce 2010 novou prezidentkou. Společně s ní byly v prezidiu kromě Lucie Ovčinikov, Kristýny Novotné, Jitky Kropáčkové a Květy Prouzové nově Hana Kučová, Vendula Jaklová a Lenka Velebilová.

Po rezignaci Petry Křížové, Lucie Ovčinikov a Kristiny Novotné, byla zbylými členy vedení vytvořena nová a odlišná koncepce dalšího managementu ADH ČR, která v mnohém navázala na tu původní z období založení asociace. V roce 2012 byla novou prezidentkou asociace zvolena Hana Kučová. Ve vedení nadále zůstali Vendula Jaklová, Lenka Velebilová, Jitka Kropáčková a Květa Prouzová, kterou v roce 2013 vystřídal nový člen asociace Michal Kalita. Následovalo velmi aktivní období, plné pozitivních změn. Mimo jiné bylo např. dosavadní sídlo přemístěno do nově zrekonstruovaných prostor v Šimáčkově ulici na Praze 7, které je sídlem ADH ČR dosud.

V roce 2014 se novým prezidentem stal Michal Kalita,  a počet členů prezidia se snížil na 3 členy. Spolu s Michalem Kalitou byla zvolena do prezidia Markéta Marušanová a Markéta Harantová. V letech 2014 po rezignaci paní Marušanové byla do prezidia zvolena Jitka Kropáčková, kterou od roku 2017 vystřídala Pavla Pilneyová.

 

Alice B. Laurent, RDH
Prezidentka ADH ČR (2000-2004)

Lucie Volšíková (Ovčinikov), DiS.
Prezidentka ADH ČR (2004-2010)

Mgr. Petra Křížová, DiS.
Prezidentka ADH ČR (2010-2011)

Mgr. Hana Kučová, DiS
Prezidentka ADH ČR (2012-2014)

Michal Kalita, DiS.
Prezident ADH ČR (2014-2018)

Lenka Velebilová, DiS.
Prezident ADH ČR (od r. 2018)